Извършени дейности и получени основни резултати по проекта

  1. Теоретично е проученовлиянието на изменението на климата върху зараждането и развитието на наводнения в крайбрежни урбанизирани райони; систематизирани са известните познания върху особеностите на наводнения в населен брегови район със сложна геометрия и комплексно действие на няколко природни фактора – проливен дъжд, речен разлив, морски щорм, екстремно вълнение; анализирани са известни и утвърдени в световната практика съвременни средства за числено моделиране с техните области на приложение, както и методите и технологията за физическо моделиране на наводнения.
  2. Разработен е детайлен цифров модел на терена и прилежащите сгради на участък със специфични ниско разположени за гр. Варна терени. Моделът включва плаж Карантина в район Аспарухово, Варна, и прилежащите дерета и канали.
  3. Построен е двумерен числен модел в среда на MIKE’21 SW и са извършени пилотни тестове за моделиране на наводнение от пороен дъжд в съчетание със щормово морско вълнение.
  4. Осъществени са тестове с разработен числен модел в среда на MIKE FLOOD с използване на детайлизирания цифров модел на терена в район Карантина, Аспарухово, и сценарий на комбинирано наводнение на района от разлив на близкото дере в резултат на проливен продължителен дъжд и щормово покачване на морското ниво.
  5. Разработен е числен модел в среда на софтуерната програма SWASH, при което е моделирано също комбинирано наводнение (покачване на водното ниво) в същия крайбрежен район в Аспарухово, Варна.
  6. Разработен е числен модел на заливане на защитна дига – вълново прехвърляне на вода през билото на дига, издигната в района на гр. Бейлун, провинция Zhejiang, Китай, за защита на брега и населената зона при морски щорм и комбинирано наводнение от приливно-отливно повишаване на водното ниво и екстремно морско вълнение. Численият модел е изпълнен в среда на софтуерната програма SWASH.
  7. Извършено е физическо моделиране на заливане на защитната дига във вълнови канал с размери (175x1,2x1,8) м в Главната лаборатория по водни ресурси и хидравлично инженерство на Нанжинския институт за хидравлични изследвания (NHRI).
  8. За физическото моделиране на заливането на дигата в NHRI е разработен и приложен оригинален метод за симулиране в лабораторни условия на 4-дневен природен щорм (едновременно генериране на щормово изменение на средното водно ниво и екстремно вълнение).
  9. Осъществени са три командировки – на 4-ма български учени в китайския институт NHRI (2-ма през 2017 г. и 2-ма през 2018 г.) и на 3-ма китайски учени в ЦХА, Варна, през 2018 г., за участие в научния семинар по проекта.
  10. Резултатите от численото и физическо моделиране на наводнения в двата тестови района в Китай и България са представени в два научни доклада, изнесени на два международни форума в Европа и Африка – 14-та Конференция по морски науки и технологии - Black Sea’2018 във Варнаи 4-тия Международен симпозиум по проливни наводнения в сухи дерета - ISFF’2018  в Казабланка, Мароко.
  11. В ЦХА, Варна, е организиран и проведен двустранен научен семинар с поканени външни участници, на който български и китайски членове на колектива по проекта изнесоха 9 презентации с резултатите, получени по проекта.

Програма на семинара

Изнесените презентации са отпечатани в сборник

АКЦЕНТИ

Двустранен научен семинар по проекта

прочети още >>


Видео илюстрация на цифровия модел

виж видео >>


4-ти Международен симпозиум по поройни наводнения в сухи дерета - ISFF’2018

прочети още >>


Заключителна работна среща по проекта

прочети още >>


Публична информация за проекта

прочети още >>


Втората работна среща по проекта на китайските и българските изследователи по проекта

прочети още >>


14-та Международна научна конференция по морски науки и технологии - Black Sea’2018, 10-12 октомври, 2018,Варна

прочети още >>

 


2-ри Международен симпозиум по хидравлично моделиране иизмервателни технологии

(ISHMMT 2018),гр.Нанжинг, Китай, 30 май - 1 юни 2018 г.

прочети още >>


Управление на водите и устойчиво развитие в условията на климатична промяна

2-ри международен форум за инженерни науки и развитие на технологиите

18 – 20 октомври 2017 г.,гр. Нанжинг, Китай

прочети още >> 


 

Първата работна среща на китайски и български изследователи по проектасе проведе през май 2017 г.

прочети още >>

 

 ПАРТНЬОРИ


 

 ВРЪЗКИ


 

Център по хидро и аеродинамика (ЦХА) 
към Института по металознание, съоръжения и технологии "Акад. А. Балевски", Българска академия на науките

www.bshc.bg

 

Нанжинг институт за хидравлични изследвания (NHRI), НР Китай

www.nhri.cn 

 

Министерство на науката и технологиите на Народна Република Китай

http://www.most.gov.cn/eng/


Национален фонд за естествени науки (NSFC) на Народна Република Китай
www.nsfc.gov.cn/publish/portal1/


Национален фонд за научни изследвания (НФНИ), Република България
www.fni.bg


Асоциация за изследване и развитие на черноморското крайбрежие и р. Дунав
www.bdcabg.org/